Swiece sojowe czym sie różnią od parafinowych?
15 stycznia 2020

Świece sojowe – czym się różnią od parafinowych?

Wosk – podstawa i główny problem

Bez wosku nie możemy mówić o istnieniu takiego produktu jak świeca. Dawniej było to jedyne źródło światła. Kiedyś były produkowane z wosku pszczelego lub tłuszczu zwierzęcego.

Świece sojowe są tworzone z naturalnego wosku. Wosk pochodzi z utwardzonego oleju sojowego. Podczas spalania nie wydziela szkodliwych substancji. Jest biodegradowalny i nietoksyczny. Knot jest bawełniany, dlatego nie musisz martwić się o ekologię. Temperatura topnienia wosku sojowego jest niższa od parafiny. Dzięki temu zostaje więcej wosku i dłużej możemy cieszyć się ulubionym zapachem. Ich produkcja jest zwykle manufakturowa. Naturalne substancje takie jak soja, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla środowiska.

Parafina z kolei jest pochodną rafinacji ropy naftowej, smoły bądź torfu. Może być pozyskiwana w sposób syntetyczny. Dobrze łączy się z substancjami zapachowymi. Roztopiona parafina jest plastyczna i można ją dowolnie formować. Dlatego świece parafinowe można znaleźć w różnych kolorach, opakowaniach i kształtach. Knot może być bawełniany albo bawełniany powlekany parafiną. Taka świeca także pali się powoli, a intensywność zapachu zależy od tego, ile producent dodał substancji dodatkowych.

Płonie znaczy spala

Spalanie parafiny może być toksyczne, dlatego warto palić je na dużej przestrzeni lub regularnie wietrzyć pomieszczenie. Do powietrza uwalniane są takie związki jak: acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen czy akroleina. Może również wydzielać się sadza, która osadza się na meblach, więc jeżeli jest się fanem świec parafinowych, to warto regularnie sprzątać mieszkanie. Świece parafinowe można zapalić na chwilę, a kiedy aromat się rozejdzie po pokoju, można ją zgasić. Decydując się na świece parafinowe, warto zobaczyć czy w składzie jest szkodliwy ołów. Renomowani producenci starają się jak najbardziej dbać o środowisko i przede wszystkim użytkownika, który powinien czuć się bezpiecznie podczas korzystania z produktu.

Świece sojowe nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, a substancją zapachową są naturalne olejki eteryczne lub esencje zapachowe. Podczas palenia nie wydzielają się żadne substancje, dlatego są bezpieczne dla dzieci czy kobiet w ciąży. Będą również odpowiednie dla alergików czy astmatyków. Czas palenia musi być odpowiednio długi, żeby wosk wytapiał się równomiernie. Zalecane jest około 3 godzin. Trzeba również pamiętać o regularnym przycinaniu knota. Przydadzą się do tego specjalne nożyczki, dzięki którym powierzchnia będzie równa i nie rozwarstwi się. Świece należy palić z dala od przeciągów i różnych dekoracji. Jeżeli lubisz palić klika naraz pamiętaj o zachowaniu odstępu między nimi (powinien wynosić nie mniej niż 4 cm, by jedna nie roztapiała drugiej). Istotne jest także gaszenie świec. Wielu z nas robi to poprzez zdmuchnięcie płomienia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dlatego że stopiony wosk może się rozlać i ubrudzić wszystko dookoła. Najlepiej użyć wygaszacza do świec. Jest to pewnego rodzaju klosz, który odcina dopływ tlenu i płomień znika. Świeczki sojowe będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą obejść się bez ich blasku, a żyją w zgodzie z naturą i są weganami. Dzięki używaniu tego rodzaju produktów dbamy o środowisko i go dodatkowo nie zanieczyszczamy.

Ile to właściwie kosztuje?

Świece parafinowe są tańsze niż te produkowane z wosku sojowego. Koszt materiałów czy sama produkcja w fabryce już sprawiają, że ich cena nie będzie wygórowana. Świece sojowe są nieco droższe, ale również można je znaleźć w kilku rozmiarach i niestandardowych opakowaniach. Warto jednak dołożyć te kilka złotych i postawić na zdrowie – swoje i innych z naszego otoczenia, a także samej planety.

Teraz już wiesz, czym różnią się świece sojowe od parafinowych. Dzięki temu możesz zdecydować, które będą dla Ciebie odpowiednie. Warto jednak mieć na uwadze zdrowie obdarowywanej osoby. Jeżeli wiesz, że jest alergikiem albo szczęśliwym rodzicem, warto wybrać sojowe produkty. Świeczki to także idealny dodatek do prezentu. Z pewnością spodoba się wszystkim, którzy uwielbiają ich blask i zapach. A jeżeli jesteś sceptycznie nastawiony do wegańskich świec, to zamów próbny zestaw dla siebie lub kogoś bliskiego. Może akurat się przekonasz do tych wyjątkowych produktów.