18 sierpnia 2021

Czym jest self - care i dlaczego warto je wprowadzić w swoją codzienność

Praca, dodatkowe zajęcia, opieka nad najbliższymi, życie w ciągłym biegu sprawiają, że zapominamy o nas samych. Warto zatrzymać się na chwilę i zadbać o siebie. Właśnie po to powstała koncepcja self-care. Podpowiadamy, czym jest, jak ją wprowadzić w swoją codzienność i dlaczego warto czerpać z niej jak najwięcej.

Czym jest self-care?

Self-care to podejmowanie działań, które poprawiają zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne Twojego organizmu. To w dużej mierze troska i zawracanie uwagi na swoje potrzeby. Dzięki temu łatwiej zadbać o relacje z innymi, a życie stanie się przyjemniejsze i szczęśliwsze. Dodatkowo poprawi się nastrój i zmniejszy poczucie lęku. Postawą self-care jest słuchanie samej siebie – dokonywanie wyborów, realizowanie celów, które sama sobie stawiasz. To zaplanowane działania, które świadomie wykonujesz, doskonale wiedząc dlaczego i po co. By zadbać o siebie jeszcze lepiej, warto stworzyć listę rzeczy, które powodują u Ciebie stres, zabierają czas i sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Nie wszystkie czynniki można wyeliminować, ale odpowiednie techniki relaksacji pozwolą odzyskać spokój i przyniosą rozluźnienie. Nie zapominaj również o swoim zdrowiu fizycznym. Zadbaj o sen odpowiedniej długości, nie rezygnuj z ulubionych aktywności i bądź dla siebie dobra.

Jak zadbać o siebie?

W idei self-care ważna jest regularność – codzienne powtarzanie czynności, tworzenie krótkich rytuałów które czynią Cię szczęśliwą. Istnieje wiele sposobów na przypomnienie o chwili dla siebie. Możesz skorzystać aplikacji, które pozwalają stworzyć listy zadań na dany dzień wraz z przypomnieniami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy odłożyć na bok inne obowiązki i podarować sobie odrobinę przyjemności. Po czasie sama będziesz czuła, kiedy zbliża się moment, by zwolnić. W zależności od tego, co lubisz robić, częścią self-care może być aktywność fizyczna, odcinek ulubionego serialu, kolejny przeczytany rozdział w książce czy domowe SPA. Warto rozważyć również medytację lub krótką sesję jogi. Obok siebie postaw wegańską świecę, która po odpaleniu uwolni aromatyczne olejki eteryczne. Piękny aromat wypełni całe pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się naturalne świece sojowe Better Mood lub Cozy Moment, które relaksują, wyciszają i jednocześnie poprawiają nastrój. Pamiętaj, że świecę możesz odpalić także w trakcie kąpieli czy czytania ulubionej książki. Jej blask wprowadzi niepowtarzalny klimat, a aromaterapia pomoże wyciszyć się i zrelaksować.

Dzięki wprowadzeniu koncepcji self-care człowiek staje się szczęśliwszy i lepiej radzi sobie ze stresem. Odłóż na bok wszelkie rozpraszacze i podaruj sobie kilka minut wytchnienia. Z pewnością zauważysz, że poczujesz się bardziej spełniona. Warto zadbać o siebie, nie tylko pod względem ugodowym, ale przede wszystkim zapewnić komfort psychiczny. Nie zapominaj o odpowiedniej dawce snu, która zapewni odpowiednią ilość energii o poranku.