17 września 2021

Zapach i siła jego wyrazu

Zapach jest określany jako jedna z cech związków chemicznych i mieszanin, który pobudza narząd węchu. Jest więc bodźcem, który wywołuje określone wrażenia. Zwykle nowe zapachy możemy porównać do takich, które już poznaliśmy. Wiele osób łączy poszczególne wonie z przeżyciami, różnymi miejscami czy nawet przypisujemy je do konkretnych osób.

Od czego zależy rodzaj i intensywność zapachu

Nos każdego człowieka odczuwa zapach w skutek wdychania powietrza, w którym znajduje się konkretny związek lub pierwiastek w ilości większej niż minimalne stężenie. By można było cokolwiek poczuć, substancja musi być lotna, czyli mieć w temperaturze pokojowej wystarczająco dużą prężność pary, musi także mieć zdolność przenikania przez błonę śluzową oraz tworzyć kompleksy z białkami receptorowymi, które znajdują się w błonie komórek węchowych. Rodzaj i intensywność zapachu zależy od tego jakie związki lotne i w jakich ilościach związki z substancji są uwalniane. Wpływ ma również to, jak samo powietrze, które zawiera wiele zanieczyszczeń odbierze nasz narząd. Mechanizm powstawania pozytywnych i negatywnych emocji, które wywołuje określony zapach, stale są badane.

Psychologia zapachu

Zapach potrafi przywołać wspomnienia, kusić, generować negatywne emocje lub sprawiać przyjemność. Dzieje się tak, gdyż zmysł węchu jest powiązany z ludzką pamięcią. Dzięki temu można rozpoznać aromat ulubionego dania, perfum czy owocu, bez konieczności patrzenia na niego. Pamięć zapachowa potrafi przywołać również reakcję emocjonalna na dany aromat, wzbudzać skojarzenia czy wiązać je z prywatnymi przeżyciami, dlatego różni ludzie będą zupełnie inaczej postrzegać dany zapach. Dzięki temu każdy indywidualnie postrzega daną woń, potrafi ją przypisać do ważnego miejsca czy osoby. Dla wielu zapachy są również źródłem inspiracji.

Twórz dobre momenty

Tworząc nasze produkty inspirujemy się naturą oraz podróżami. Tworząc mieszanki zapachowe do świec nawiązujemy do miejsc i krajobrazów, które kochamy - ich energii i egzotyki. W momencie, gdy poznajesz nowe zapachy, zaczyna się pewna narracja. Od Ciebie zależy, czy dany aromat przypadnie Ci do gustu. Naturalne świece zapachowe sojowe pozwolą przypomnieć sobie, jak pachniał wakacyjny poranek lub pierwsze spotkanie z ukochaną osobą. Warto otaczać się zapachami, które nieustannie przypominają o dobrych momentach. Dzięki temu możesz wrócić do nich w trudnych chwilach. Świeca sojowa świetnie sprawdzi się jako pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Wprowadzając zapach do domu wyrażamy również siebie, to z czym chcemy być kojarzeni, jak postrzegani będziemy przez naszych bliskich i znajomych, którzy nas odwiedzą.

Zmysł węchu łączy ludzi z otaczającym światem. Zapachy, także te nieprzyjemne przywołują w człowieku emocje i poprawiają lub pogarszają jego nastrój. Warto mieć w domu ulubione aromaty, które także w tych gorszych momentach będą przypominać dobre chwile. Z pomocą przyjdą również świece z olejkami eterycznymi, które dodatkowo wykazują właściwości aromaterapeutyczne.