22 października 2021

Sztuka tworzenia zapachów

Kompozycje zapachowe są mieszaniną substancji zapachowych dedykowaną do nadawania odpowiedniej woni przedmiotom i otoczeniu człowieka. Tworzenie zapachów jest swego rodzaju sztuką, która łączy ze sobą wiele dziedzin. Poznaj zasady powstawania zapachowych kompozycji i zobacz, jak powstają zapachy i czym kierować się przy wyborze nowego flakonu perfum czy świecy.

Nuty zapachowe

Wyróżniamy trzy nuty zapachowe – bazy (dolna), głowy (górna) i serca (środkowa). Jako pierwszą przy wąchaniu świec czy perfum poczujesz nutę głowy. Zwykle to ona decyduje o tym, czy kupisz dany produkt. To tak zwane pierwsze wrażenie. Nuta głowy często przywołuje emocje powiązane z danym zapachem i skojarzenia. Jest bardzo lotną substancją. Charakteryzuje się dużą intensywnością. Tutaj często dominują cytrusowe zapachy. Nuta serca pojawia się po kilkunastu minutach. Potrafi utrzymać się na ciele przez długi okres czasu, bo nawet do kilku godzin. Zapach jest mniej intensywny. Nuta serca sprawia, że cała kompozycja nabiera wyrazistości i jest pełna. Najczęściej wykorzystuje się jaśmin, frezję czy cynamon. To również most łączący nutę głowy z pierwszą, bazową. Ostatnią nutę można poczuć na samym końcu. Od niej zaczyna się projektowanie zapachu. Stanowi fundament, który nadaje całości trwałości. Nuty bazowe najczęściej stanowią drzewne aromaty – paczula, wanilia czy cedr.

Zasady tworzenia kompozycji zapachowych

Teoretycznie używa się między 6 a 9 zapachów głównych i 3-6 dopełniających woni. Najlepszy efekt można otrzymać, mieszając ze sobą 5-10% nuty podstawy, 3-70% nuty serca, 10-40% nuty górnej. W zależności od tego, która z nut ma utrzymywać się dłużej, można te proporcje zmieniać. Od tworzącego zależy, który aromat wybije się jako pierwszy i tym samym zaczaruje kupującego. Wybierając naturalne świece zapachowe sojowe, warto kierować się właśnie opisami nut. Pamiętaj, że każda z kompozycji została stworzona z najwyższą starannością ze starannie wyselekcjonowanych olejków pochodzących z bezpiecznych źródeł. Dzięki naturalnym komponentom możesz być pewien, że aromaty wykażą działanie terapeutyczne, a nie będą drażnić śluzówki nosa czy powodować zawrotów głowy. Wybierz produkt z kolekcji Escape to nature i ciesz się bogactwem olejków eterycznych, które otulą zapachem zmysły.

Tworzenie zapachów przez perfumiarzy często jest wyrazem kreatywności i ekspresji twórcy. Taki artysta ma rozwinięte poczucie zapachu i wyszkoloną pamięć. Dzięki temu proces powstawania kompozycji zapachowych można porównać do tworzenia melodii. Na początku należy uporządkować poszczególne aromaty, by odparowane cząsteczki mogły dotrzeć do nosa, jak muzyka do ucha. Finalny produkt składa się z trzech nut, które powinny zaczarować odbiorcę. Warto pamiętać, że każdy inaczej zarówno czuje, jak i kojarzy poszczególne zapachy, dlatego nie zniechęcaj się, a z pewnością znajdziesz ten, który będzie Ci odpowiadał.